Jak vyčistit zašlapané spáry a podlahu v koupelně?

Koupelnu používáme denně, a tak chceme, aby vypadala úžasně a zářila čistotou. Bohužel spáry i dlažba po nějakém čase zešednou a ztratí svůj šmrnc.

  • Jak je vyčistit a obnovit jejich ztracenou slávu? 
  • Patříte k většině = vaše spáry v koupelně mají bílou barvu? Teda vlastně měly kdysi bílou barvu?

Bílá spárovací hmota totiž časem žloutne a šedne. Zde uvádím postup, jak na to, abyste vrátili podlaze sněhobílý odstín… jednoduché to nebude, ale jdeme na to. :)

0. KROK: Vhodná spárovací hmota

Pokud ještě není pozdě, doporučuji použít univerzální šedou spárovací hmotu nebo případně hnědou k béžovým odstínům. Špína a fleky nebudou na první pohled tak patrné. V posledních letech jsou velmi módní kalibrované obklady a dlažby, které jsou přesně seříznuté a kladou se téměř k sobě, tam tento problém odpadá.

1. KROK: Co vyčistím?

Na obrázku vidíte znečištěnou podlahu na toaletě, kde jsou nejen zašlapané spáry, vodní kámen, ale i další nečistoty. Úmyslně jsem zvolila takto kontrastní případ, abyste si představili, co všechno lze tímto postupem vyčistit. 

Na obrázku vidíte: špínu ve spárách, močové usazeniny, rez, vyšlapané cestičky i cementové zbytky.

2. KROK: Co k čištění potřebuji?

Pro vyčištění spár je nejvhodnější kartáč na spáry (můžete použít i rejžák, který máte doma) nebo parní čistič (ten však každý nemá, takže jej v postupu dále zmiňovat nebudu).

Na vyčištění dlažby je nejvhodnější zelený pad (barevná škála padů je sestavena podle tvrdosti čištěného materiálu – čím tmavší pad, tím tvrdší povrch můžete čistit). V tomto případě vám postačí pad zelený.

Pokud nechcete použít pad, použijte rejžák (ale s tím se nadřete víc). Bez fyzické práce se to prostě neobejde! :(

Co vám může práci usnadnit? Použití vhodné chemie. Na úklidových blozích píší ženy, které používají na čištění spár a podlahy všechny možné prostředky – tak jako v jiných článcích, nebudu tvrdit, že toto je jediný správný postup, ale popíši zde, čím čistíme podlahu v ČISTĚ CZ, a to funguje. Za mě určitě Cleamen 442.

Máte individuální problém? Pošlete mi fotografii a popište, o co se jedná, ráda vám poradím - monika@ciste.cz.

3. KROK: Jak správně vybrat vhodný prostředek pro generální čištění?

Na vodní kámen na keramice, která se vyskytuje v koupelně, působí nejlépe kyseliny! Za sebe doporučuji Cleamen 442 na podlahy kyselé, jeho pH je 1 a jedná se o velice vhodný prostředek.

Zkoušela jsem i další prostředky, které jsou na trhu, např. CL 803 od firmy RAKO, ale jeho cena je vyšší o více než 60 % a účinek naprosto srovnatelný. Blogerky v úklidových článcích uvádějí i Savo, s nímž nemáme tak dobré zkušenosti. Co se týče ceny, je na tom velice podobně jako Cleamen 442. Na vyčištění spár je výborný Cleamen 450.

4. KROK: Správný poměr ředění

Poměry ředění, které uvádějí výrobci, mohou vypadat složitě. Mně se při práci s prostředky Cleamen 442 a Cleamen 450 osvědčily jiné poměry ředění. Uvedu tedy svou vlastní zkušenost. Pokud máte podlahu a spáry hodně znečištěné, doporučuji Cleamen 442 a Cleamen 450 vyzkoušet na skrytém místě a použít jej v koncentrátu.

Nikde mi povrchy nepoškodily, ale přesto doporučuji si je předem vyzkoušet. Pokud máte podlahu méně znečištěnou, ideální poměr je 1:10, tzn. do 1 litru vody 100 ml Cleamen 442. Cleamen 450 na spáry používám standardně stále
v koncentrátu.

5. KROK: Na co si dát pozor!

Ať už zvolíte jakýkoliv čisticí prostředek (koupený, nebo vyrobený), VŽDY jej vyzkoušejte na skrytém místě! V dnešní době je na trhu nespočet povrchů různé kvality – při použití nevhodného prostředku by mohlo dojít k nevratnému poškození.

6. KROK: Nejprve čistěte dlažbu

Cleamen 442 naneste na zelený pad nebo kartáč a rovnoměrně rozetřete po dlažbě tak, aby byl na všech znečištěných místech. Pokud máte větší plochu, pracujte po částech tak, aby se vám práce dělala pohodlně. Po 10 minutách mechanicky očistěte padem a kartáčem na spáry. Nechte ještě dalších 10 minut působit, proces ještě jednou opakujte a pak přípravek odmyjte teplou vodou. Pokud se vám výsledek ještě nezamlouvá, celý proces opakujte.

7. KROK: Čištění spár

Cleamen 450 naneste na pad nebo kartáč na spáry a rovnoměrně rozetřete do spár tak, aby byl na všech znečištěných místech. Jak to dělám já? Prostředek si natáhnu do stříkačky a rovnoměrně aplikujte do spár, šetříte tak prostředek => máte ho zacílený tam, kde potřebujete, a tak ho nespotřebujete zbytečně velké množství. Pokud máte větší plochu, pracujte po částech tak, aby se vám práce dělala pohodlně.

Po 10 minutách mechanicky očistěte kartáčem na spáry a nechte ještě dalších 10 minut působit. Proces ještě jednou opakujte a pak přípravek odmyjte teplou vodou.

8. KROK: Čeho se vyvarovat

Nenechávejte prostředek působit delší dobu, než je doporučeno, a vyhněte se tomu, aby Cleamen 442 i Cleamen 450 začal na podlaze usychat. Špína, která se čištěním uvolní, se drží ve spárách, proto je dobré při opakování čištění zvlhčit podlahu. Pokud máte doma vysavač, který odsává vodu, je to ideální řešení.

9. KROK: Na závěr

Po vyčištění podlahu umyjte běžným způsobem, já doporučuji Cleamen 122, ale lze použít i běžný mycí prostředek. Pokud jste čistili lesklou dlažbu, je vhodné po omytí zneutralizovat lehkým postřikem, např. přípravkem Cleamen 110, a vyleštit mikrovláknovým mopem.

10. KROK: Jak si práci usnadnit?

Existují půjčovny strojů, ve kterých si můžete stroj s použitím vodního vysavače půjčit, velmi vám to usnadní práci. Odpadne úmorné klečení na zemi s kartáčem. V Brně pomůžeme i my s mobilním týmem ČISTĚ CZ.

11. KROK: Prevence proti usazování nečistot!

Impregnace podlahy je nejlepší prevence proti usazování nečistot. Podlaha se impregnací uzavře a spáry zůstanou chráněny. Proniká do pórů a vytváří tenký film, který chrání povrch před tvorbou vápenných usazenin a zvyšuje odolnost podlahy proti nečistotám.

Impregnace zajišťuje:

  • snadnější čistění
  • dlouhodobé zlepšení vzhledu
  • prevenci vzniku skvrn.

Více informací o této službě vám poskytnu v dalším článku. Pokud chcete vědět více hned - kontaktujte mě

Staň se profíkem v úklidu Krok za Krokem. První krok: stáhni si e.-book a staň se profíkem v úklidu koupelny.

E-BOOK KE STAŽENÍ ZDE

 

 

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 13. 2 .2017

Odstranění vodního kamene z keramiky

Článek pro ty, kteří bojují s vodním kamenem na umyvadle, v toaletě, vaně. Tady poskytuji návod, jak se ho zbavit ;)

  • 3. 1 .2018

Odstranění vodního kamene z nerezu

Článek pro ty, kteří bojují s vodním kamenem na bateriích, sifonech, kovových špuntech... Tady poskytuji návod, jak se ho zbavit ;)

  • 26. 7 .2017

Postup nedělní péče o koupelnu

Nechce se vám uklízet? Tak se na to vyprdněte :)