Odstranění vodního kamene z nerezu

Vodní kámen se tvoří na vaně, umyvadle, toaletě, ale i v sifonu nebo vodovodní baterii. Nejenže nevypadá vábně, ale především ničí povrchy, na kterých nánosy zůstávají. Tam, kde se vodní kámen hromadí, se bakterie množí rychleji.

Na internetu najdete spousty tzv. babských rad, jak rychle skoncovat s vodním kamenem – ale pozor, ne všechny mohou být správné, hlavně z hlediska vhodného postupu, a především nejsou univerzální pro všechny typy povrchů.

Připravila jsem pro vás 7 kroků, díky kterým se koupelna stane zářivým místem bez vodního kamene.

Na obrázku vidíte odšroubovaný sifin, který jednoduše odčistíte. Tyto nánosy odstraníte níže popsaným postupem. A nebudou vznikat, když budete dodržovat prevenci.

1. KROK: Jak správně vybrat vhodný prostředek

Na vodní kámen na nerezu působí nejlépe kyseliny (fosforečná, chlorovodíková, octová, citronová). Já doporučuji Cleamen 451 (pH koncentrátu je 1), nebo si můžete vyrobit vlastní roztok proti vodnímu kameni: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy. Citronová šťáva (kyselina citronová) zneutralizuje zápach octa. Roztok si nalijte do nádobky s rozprašovačem.

2. KROK: Co k čištění potřebujete?

Na malé plochy (např. záhyby u baterií, kovové špunty, výpusti) jednoznačně použitý zubní kartáček. Na větší plochy krásně poslouží bílý pad nebo také kuchyňská houbička s padem. Co se týče prostředků, můžete použít mnou doporučený Cleamen 451.

3. KROK: Správný poměr

  • Menší znečištění – Cleamen 451 použijte v poměru 50–300 ml do 1 l
  • Větší znečištění – Cleamen 451 použijte jako koncentrát 

(před aplikací vyzkoušejte, zda zvolená koncentrace nemění vzhled kovového povrchu zařízení, popřípadě koncentraci snižte)

4. KROK: Aplikace prostředku

Ať už zvolíte jakýkoliv čisticí prostředek (koupený, nebo vyrobený), VŽDY jej vyzkoušejte na skrytém místě! V dnešní době je na trhu nespočet povrchů různé kvality – při použití nevhodného prostředku by mohlo dojít k nevratnému poškození.

Nezpochybňuji, že citronem či octem lze vyčistit vodní kamen, avšak pozornost věnujte článku: Časté chyby při odstraňování vodního kamene.

Zaměřte se na tyto místa:

V případě Cleamen 451:

Malé předměty (např. sifon, sprchová hlavice) ponořte.
Na větší plochy aplikujte naředěný nebo neředěný odvápňovač.

5. KROK: Doba působení

Cleamen 451 nechte působit maximálně 20 minut. Klidně můžete místa s vodním kamenem po 10 minutách mechanicky zubním kartáčkem nebo bílým padem očistit a nechat přípravek ještě dalších 10 minut působit. Proces zopakujte a vše důkladně opláchněte. Pokud vodní kámen ještě nepovolil, opakujte tento postup. Neprodlužujte však dobu působení!

6. KROK: Přednosti Cleamen 451

  • odvápňuje a beze zbytku likviduje problémové usazeniny
  • díky obsahu antikorozních látek nenarušuje kovové povrchy

7. KROK: Prevence proti vodnímu kameni

Toto je nejúčinnější a nejlevnější doporučení, jak ochránit koupelnu: Omezte působení vody. Tedy udržujte svou koupelnu v suchu. Vodnímu kameni lze předcházet tak, že po každém použití očistíte příslušenství koupelny suchým hadříkem.

Pá Monika*

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 13. 2 .2017

Odstranění vodního kamene z keramiky

Článek pro ty, kteří bojují s vodním kamenem na umyvadle, v toaletě, vaně. Tady poskytuji návod, jak se ho zbavit ;)

  • 13. 3 .2017

Péče o umyvadlo

Čisté či špinavé umyvadlo vnímáme při vstupu do koupelny jako první. Vyberte vhodné čističe a dodržte prevenci :)

  • 13. 8 .2017

Aby odpady odtékaly…

Kdo používá "Hydroxid sodný" neboli KRTEK? Čtěte určitě tento článek ...