Metodika dezinfekce

Metodická doporučení pro účinnou dezinfekci povrchů vsouvislosti s COVID-19 koronavirem.

Aby úklid, resp. čištění, bylo účinné, je nutné zachovat následující základní zásady a postupy:

 • odlišit úklidové náčiní pro různé oblasti (aby se stoly, kliky a zábradlí neutíraly stejnou utěrkou jako toalety apod.)
 • řídit se hodnotami ředěnína etiketě výrobku - nemíchat přípravky dohromady (např. čisticí prostředek a dezinfekci – na konec nebude fungovat ani jedno, je třeba pracovat ve dvou krocích). 

Drobné povrchy a podlahy:

 1. Povrchy nejdříve zbavit například drobků, papírů, vlasů a prachu na sucho, tedy buď setřením suchou utěrkou –prachovkou, nebo vysátím vysavačem.
 2. Povrchy na vlhko otřít běžným přípravkem (například na bázi alkoholu) a odstranit ohmaty, skvrny a ostatní ulpělé nečistoty. Pokud je přípravek na bázi alkoholu není nutné povrch znovu otírat. Vpřípadě, že tyto dva kroky neprovedete, nebude povrch následně zdezinfikovaný, jelikož se nevytvoří jednolitý účinný dezinfekční film.
 3. Povrch setřít utěrkou /mopem navlhčené/ namočené vdezinfekčním roztoku s VIRUCIDNÍM účinkem. A to nejdřívepo obvodu, a poté systémově uvnitř. Není nutné povrchy příliš máčet. Povrch nechat oschnout, případně po době působení otřít do sucha. Po dobu působení dezinfekčního roztoku nevstupovat, nebo nesahatna dezinfikovanou plochu. Je velmi důležité dodržet poměr ředění a dobu působení, resp. expozice, jinak nebude dezinfekce účinkovat! Ředění dezinfekčních roztoků je nutné věnovat maximální pozornost. Při použití roztoku o nízké koncentracije dezinfekční účinnost nedostatečná, při zbytečně vysoké koncentraci může dojít k poškození dezinfikovaného materiálu, cena dezinfekčního roztoku je vysoká a nemá správný účinek. S úspěchem se využívají různá dávkovací zařízení např.: sklenička 200 ml nebo g, lžíce 10 – 12 ml nebo g, lžička 5 – 7 ml nebo g. Vpřípadě,že dezinfekční prostředek nebude působit dostatečně dlouhou dobu podle návodu, nedojde k dezinfekci,protože se nevytvoří celiství dezinfekční film.

Zásadním předpokladem účinnosti prováděné práce je používání čistých pomůcek, utěrek nebo mopů, ale i roztoků a zachování doby působení podle návodu dané dezinfekce.

Stěny a velké svislé plochy:

 1. Svislé plochy nastříkáme buď tlakovým rozprašovačem nebo napěňovačem s odmašťovacím přípravkem (např. na bázi alkoholu). Pak nanesený roztok/pěnu rozetřeme buď rozmývákem na okna, nebo čistým podlahovým mopem, vpřípadě ulpělých skvrndržákem padu s bílým padem.
 2. Následně pak celou plochu setřeme vlhkým čistým mopem navlhčeným čistou vodou. Není nutné povrch přemočit, je nutné jen otřít nečistoty a chemický prostředek. Povrch buď necháme uschnout, nebo setřeme do sucha opět čistým návlekem.
 3. Následně na povrchopět nastříkáme, nebo setřemevirucidní dezinfekci tak, aby byl povrch zcela pokrytý. Dezinfekci lze opět aplikovat i namočeným čistým mopemnebo rozmývákem. Opět je nutné dodržet poměr ředění a dobu působení, resp. expirace! A je zásadní používat čisté mopy, pady, rozmýváky a především roztoky.

Mytí a dezinfekce rukou:

Při mytí rukou nesmí být na rukou prstýnky a na zápěstí hodinky. Pro dezinfekci rukou je nutné ruce napřed umýt a následně zdezinfikovat. Mytí i dezinfekci je nutné dělat alespoň 30 vteřin a každý pohyb správného mytí 5 krát opakovat. Antibakteriální gely nemají požadovanou účinnosta otření rukou těmito gely bez předešlého umytí nemá daný účinek.

Mgr. Irena Bartoňová Pálková - předsedkyně představenstva, České asociace úklidu a čištění z.s. vicepresidentka Hospodářské komory

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

 • 2. 3 .2016

Bakterie v koupelně: Kde se ukrývají?

Na co si dávat pozor? Vaše zlozvyky!

 • 13. 3 .2016

Generální čištění toalety

Na obrázku vidíte velice zanedbanou toaletu. Ve vnitřní části WC jsou silné nánosy rzi, vodního kamene a minerálních usazenin. O tom všem v tomto článku.

 • 26. 7 .2017

Postup nedělní péče o koupelnu

Nechce se vám uklízet? Tak se na to vyprdněte :)