Odstranění vodního kamene z keramiky

Vodní kámen se tvoří na vaně, umyvadle, na stěnách toalety, ale i v sifonu nebo vodovodní baterii. Nejenže vypadá škaredě, ale především ničí povrchy, na kterých nánosy zůstávají. Tam, kde se hromadí, se bakterie množí rychleji.

Na internetu najdete mnoho postupů a tzv. babských rad, jak rychle skoncovat s vodním kamenem – ale pozor, ne všechny mohou být správné, hlavně z hlediska vhodného postupu, a především nejsou univerzální pro všechny typy povrchů.

Připravila jsem pro vás pět kroků, díky kterým se vaše koupelna stane zářivým místem bez vodního kamene.

 foto (místa na která se zaměřte)

Na obrázku vidíte označená místa, kterým je dobré se věnovat při odstranění vodního kamene. Tyto nánosy vůbec nemusejí vznikat, když dodržíte následujících pět kroků.

1. KROK: Jak správně vybrat vhodný prostředek?

Na vodní kámen na keramice působí nejlépe kyseliny (chlorovodíková, octová, citronová). Já doporučuji Cleamen 450 (pH koncentrátu je 0,5), díky jeho hustotě pěkně zůstává na místech, kde ho aplikujete. Můžete si i vyrobit roztok proti vodnímu kameni: 1 díl octa, 1 díl vody, půl dílu citronové šťávy. Citronová šťáva (kyselina citronová) zneutralizuje zápach octa. Roztok si nalijte do nádobky s rozprašovačem.

 foto (čištění u přepadu vody)

2. KROK: Co k čištění potřebujete?

Na malé plochy (např. u baterií, přepadu vody, výpusti – místa jsou označena na prvním obrázku tohoto článku) jednoznačně použijte zubní kartáček. Na větší plochy vám krásně poslouží bílý pad nebo také kuchyňská houbička s padem. Co se týče prostředků, můžete na nerez použít mnou doporučený Cleamen 451.

3. KROK: Doba působení

Cleamen 450 nechte působit maximálně 20 minut. Doporučuji po 10 minutách znečištěná místa mechanicky očistit zubním kartáčkem nebo bílým padem a nechat přípravek ještě dalších 10 minut působit. Proces zopakujte a vše důkladně opláchněte. Pokud vodní kámen ještě nepovolil, opakujte tento postup. Neprodlužujte však dobu působení!

4. KROK: Aplikace prostředku

Ať už si zvolíte libovolný čisticí prostředek (koupený, nebo vyrobený) VŽDY jej vyzkoušejte na skrytém místě! V dnešní době je na trhu nespočet povrchů různé kvality – při použití nevhodného prostředku by mohlo dojít k nevratnému poškození.

Nezpochybňuji, že citronem či octem lze vodní kámen vyčistit, avšak pozornost věnujte článku: Časté chyby při odstraňování vodního kamene.

Při použití Cleamen 450 naneste koncentrát zubním kartáčkem (nejlépe zacílíte) nebo padem na znečištěné místo a zamezte styku s kovy.

Fotogalerie generálních úklidů ZDE.

5. KROK: Prevence proti vodnímu kameni

Toto je nejúčinnější a nejlevnější doporučení, jak ochránit koupelnu: Omezte působení vody. Tedy udržujte svou koupelnu v suchu. Vodnímu kameni lze předcházet tak, že po každém použití očistíte mokrá místa suchým hadříkem.

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 3. 1 .2018

Odstranění vodního kamene z nerezu

Článek pro ty, kteří bojují s vodním kamenem na bateriích, sifonech, kovových špuntech... Tady poskytuji návod, jak se ho zbavit ;)

  • 2. 3 .2016

Bakterie v koupelně: Kde se ukrývají?

Na co si dávat pozor? Vaše zlozvyky!

  • 13. 3 .2017

Péče o umyvadlo

Čisté či špinavé umyvadlo vnímáme při vstupu do koupelny jako první. Vyberte vhodné čističe a dodržte prevenci :)