Jak čistit toaletu a pečovat o ni

Úklid toalety patří k jednomu z nejdiskutovanějších témat úklidu. Není to žádná věda, ale málokdo to dělá správně.

Nemyslete si, že když nalijete přes noc do toalety čisticí prostředek a ráno spláchnete, že jste udělali pro zdraví své rodiny správnou věc – právě naopak! Bakterie se v toaletě ještě namnoží, nehledě na to, že si můžete zcela zničit glazuru.

Připravila jsem pro vás devět kroků, díky kterým se vaše toaleta stane bezpečným a voňavým místem. ;)

Fotogalerie postavebních úklidů ZDE.

Na obrázku vidíte znečištěnou toaletu od vodního kamene a rzi - to vše lze zvrátit! Co však nelze? Narušená glaruza nesprávným používáním čističů!

1. KROK: Jak si správně vybrat WC čistič?

Tady to začíná. Možná to bude znít složitě, ale když si jednou vyberete správný prostředek, už jej můžete nakupovat rutinně. Vybírejte přípravky s obsahem kyselin, nejlépe s kyselinou octovou a mravenčí. Vyvarujte se prostředků, které obsahují chloran sodný, ten je bohužel právě obsažen ve speciálních WC čističích a gelech. V případě, že je necháte v toaletě přes noc, jak nešťastně doporučují výrobci na obalu, mohou napáchat více škody než užitku.

Doporučuji prostředky označené touto značkou: 

Důsledek nesprávného používání nevhodného prostředku: Nevratné poškození glazury. Glazura se naleptá a jejím narušením dochází k usazování močoviny a jiných nečistot.

Dotaz od čtenáře:

Pokud musíte použít agresivní prostředek (např. kyselinu chlorovodíkovou), je dobré ji hned po očištění opláchnout. Při použití těchto prostředků určitě dodržujte užití ochranných pomůcek

2. KROK: Co udělat před začátkem čištění WC

Než začnete s čištěním, doporučuji vzhledem k časové efektivitě nanést čisticí prostředek do toalety, aby mohl několik minut působit, a zničil tak škodlivé látky v toaletě.

Nezapomeňte po aplikaci prostředku vložit do toalety wc štětku – mezitím se i v ní zničí škodlivé látky.

3. KROK: Obklady a dveře

Jako v kterékoli jiné místnosti začínejte úklid i na toaletě odshora. Umyjte tedy dveře, zárubně a obložení. Já používám naředěný prostředek Cleamen 100/200 v rozprašovači.

Cleamen 100/200 upotřebíte i na jiné prostory v bytě a je velice pohodlné s ním pracovat. Naředíte si ho podle potřeby, to znamená v souladu se znečištěným povrchem. Je výborný na lokální čištění => nezanechává čmouhy a mastné fleky. Když odbočím, musím poznamenat, že se s ním skvěle leští nerezové digestoře v kuchyni.

4. KROK: Nezapomínejte na límec

Pozornost věnujte i zakrytému hornímu okraji mísy, tam se drží nejvíce usazenin, nečistot a bakterií – jejich odstranění není zrovna jednoduché. Buď si natáhnete rukavice a nečistoty pod okrajem očistíte například padem

nebo použijete tzv. štětku „s ouškem“. Pomocí ouška se snadno dostanete pod okraj.

5. KROK: Umyjte i štětku

V čistotě nezapomínejte udržovat i WC štětku. Štětiny (jednou za čas) propláchněte v roztoku vody a čisticího prostředku (použijte ten k čištění toalety) a osprchujte horkou vodou.

6. KROK: Oříškem bývají panty u prkýnka

  • Novější typy toalet mají většinou odnímatelné prkýnko. V tom případě sedátko vyndejte, umyjte vhodným prostředkem, opláchněte, otřete a vraťte zpět.
  • U starších toalet vám bohužel nezbude nic jiného než vzít zubní kartáček a pomocí prostředku mechanicky všechny záhyby důkladně očistit (viz foto).

7. KROK: Plíseň u šroubů

Pokud máte toaletu, která je přichycena k zemi, je důležité věnovat pozornost šroubům, jimiž je toaleta upevněna, a přechodu mezi toaletou a podlahou.

Osobně tato místa čistím pomocí zubního kartáčku a bílého padu. Vhodné je použít dezinfekční prostředek, doporučuji i protiplísňový prostředek, protože ve spárách se plísně objevují zpravidla jako první!

  • Nezapomeňte umýt toaletu i zespodu.

8. KROK: Dezinfikujte

Doporučuji nejen očistit, ale i vydezinfikovat vše – prkénko, víko, splachovadlo, kliky a vypínače.

 

9. KROK: U podlahy to končí

Nahoře jsme začali a na podlaze končíme. Na závěr úklidu vytřete podlahu. Doporučuji vytírat za pomoci dezinfekce, a to ručně. Prostor toalety je většinou malý a s mopem se špatně manipuluje.

A jaký postup na mytí toalety máte vy? Shoduje se s tímto, nebo děláte něco jinak? Kontaktujte mě zde.

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 12. 3 .2016

Jak pečovat o vanu a sprchový kout.

Připravila jsem pár dobrých obecných postupů péče o umyvadlo, vanu nebo sprchový kout a doplnila je o „vychytávky“, které vás určitě budou zajímat.

  • 13. 3 .2016

Generální čištění toalety

Na obrázku vidíte velice zanedbanou toaletu. Ve vnitřní části WC jsou silné nánosy rzi, vodního kamene a minerálních usazenin. O tom všem v tomto článku.

  • 3. 1 .2018

Odstranění vodního kamene z nerezu

Článek pro ty, kteří bojují s vodním kamenem na bateriích, sifonech, kovových špuntech... Tady poskytuji návod, jak se ho zbavit ;)