Péče o umyvadlo

Čisté či špinavé umyvadlo vnímáme při vstupu do koupelny jako první. Nežádoucí jsou zbytky vodního kamene, pasty, mýdla, kapky na baterii aj. Aby umyvadlo věčně nepůsobilo jako zanedbané, stačí ho dvakrát týdně umýt a naučit vaši rodinu (to bude asi ten těžší krok) prevenci, tedy udržovat umyvadlo suché.

Jelikož ale vím, jak vypadá umyvadlo, polička nad umyvadlem a koneckonců i zrcadlo po návštěvě mužského pohlaví, je nezbytné mít po ruce čističe, které vám práci usnadní. Popíši vám, jaký zvolit postup a co k úklidu použít, aby pro vás byl skvělý výsledek co nejjednodušší.

„ I uvědomělý muž dokáže při pokusu
opláchnout umyvadlo zázraky,
které si však vyžadují následné vytření
podlahy.“

MM

Jak umývat umyvadlo a na co se zaměřit?

Osobně umývám umyvadlo dvakrát týdně pomocí prostředku Cleamen 410 (hezky voní a je cenově velice příznivý), pro úklid používám bílý pad a utěrku z mikrovlákna, lze použít i papírové ubrousky, ty mám nejraději (nemusím už nic prát). Nedoporučuji používat písek – špatně se oplachuje a může povrch poškrábat.

1. KROK: Umyjte vše, co leží na umyvadle a poličkách

Na čistý hadřík si naneste Cleamen 410 nebo jiný prostředek, na který jste zvyklí, a vše (krémy, voňavky, nádobu na kartáčky, mýdlo aj.) poumývejte a doleštěte třeba papírovými ubrousky. Já si potom čisté věci odložím na pračku.

2. KROK: Nezapomeňte umýt

Máte-li nad umyvadlem poličku, umyjte ji, doleštěte a vyskládejte na ni umyté věci. Nezapomeňte na obklady za umyvadlem. Ty však doleštíte až po umytí umyvadla, zbytečně byste je zase „zacákali“ při mytí umyvadla.

3. KROK: Důležité je nejen čím, ale i jak umýváte

Já používám bílý pad, můžete používat i běžnou houbičku s padem, na kterou si nanesete vhodný prostředek. Můj oblíbený přípravek na koupelny je Cleamen 410. Abyste se zbavili nánosů mýdla, pasty a běžného vodního kamene, je dobré neumývat keramiku a kovové části jen hadříkem. Mechanická práce je bohužel nezbytnou součástí čištění. Umyvadlo umyjte i v záhybech. Tam se nejlépe dostanete zubním kartáčkem. Soustřeďte se hlavně na prostory u baterie a okolo špuntu.

Pokud se vám již v některých místech objevují bíle usazeniny, čtěte: Odvápnění vodního kamene z keramiky nebo Odvápnění vodního kamene z nerezu. Na odvápnění vodního kamene z nerezu používám prostředek Cleamen 451.

4. KROK: Umyvadlo důkladně opláchněte

Je nezbytné, aby na umývaných plochách nezůstal čisticí prostředek. Toho nejjednodušeji docílíte setřením namočenou mikrovláknovou utěrkou. A nezapomeňte opláchnout i obklady za umyvadlem.

5. KROK: Umyvadlo „i zespodu“

Očistěte umyvadlo i zespodu. Většinou ho stačí setřít mikrovláknovým hadříkem s vhodným prostředkem. Pokud máte odhalené odpady, utřete i ty.

6. KROK: Doleštit a naskládat

Osobně utírám umyvadlo papírovými ubrousky, kterými se baterie nádherně vyleští. Vrátím zpět umyté a otřené věci, které úhledně vyskládám na umyvadlo i police. Lepší je mít na umyvadle co nejméně věcí – je třeba si uvědomit, že pod všemi těmi věcmi se drží voda => tvoří se vodní kámen a množí se bakterie.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen je pevný povlak, který se usazuje na stěnách nádob. Základní složkou vodního kamene je obvykle uhličitan vápenatý. Tvorba vodního kamene je způsobena změnou rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého při změně teploty a jejich vyloučením z vody.

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 13. 3 .2016

Jak čistit toaletu a pečovat o ni

Nejčtenější článek celého blogu. Jak postupovat, jaké prostředky a materiál zvolit.

  • 26. 7 .2017

Postup nedělní péče o koupelnu

Nechce se vám uklízet? Tak se na to vyprdněte :)

  • 24. 12 .2019

Příběh ČISTĚ CZ "od kolébky po současnost"

U zrodu firmy, která byla založena před skoro 12 lety, stojí mladá studentka ekonomie. Jakých těch 12 let bylo?