Postup nedělní péče o koupelnu

Milovníci titěrného úklidu - nevadí, že nejste…i já s vámi sympatizuji.

Posaďte se…provedu vás podrobně úklidem vaší koupelny… sedíte pohodlně? OK - jdeme na to :) Zmíním vhodné produkty, které doporučuji, ale i alternativy, které lze použít. Odkážu vás taky možná na nějaké diskuze…nechte se překvapit. 

1. KROK: Úklid začíná od vrchu

Jako v kterékoliv jiné místnosti, i v koupelně platí, že je fajn začíná od vrchu, tedy utřením prachu. Osobně se vystavování věcí v koupelně varuji, protože je to místnost, kde prach vnímám nejvíc. 

Já osobně udělám při úklidu vééélký nepořádek, ráda totiž dolešťuji… :) papírovými ubrousky, které házím doprostřed koupelny. Moje koupelna je velice nepraktická: Musí se celá leštit, obložení i podlaha mají vysoký lesk – určitě si teď mnoho žen vzpomnělo na vlastní koupelnu a všechny se mnou budou souhlasit, když řeknu, že nedoporučuji vybírat si při zařizování koupelny tyto „otrocké“ materiály.

2. KROK: Ráda dělám věci souběžně

Moment, jdu dát ještě zapnout pračku ať se těch věcí děje víc :) …vystříkám všechny odpady - v umyvadle, vaně, sprchovém koutě tak, že do sifonů dám prostředek, který používáte na čištění v koupelně. Já používám Cleamen 410 nebo naředěný Cleamen 300/400. Prostředek nechám v průběhu dalšího úklidu působit (pokud máte odpady ucpané, čtěte: Aby odpady odtékaly…). 

Osobně nedoporučuji dlouhodobě používat hydroxid sodný, zkušenosti našich čtenářů a zákazníků jsou různé a odvíjí se i od materiálů, které mají v  koupelně. Použití hydroxidu může napáchat i pořádnou paseku:

3. KROK: Svislé plochy – obklady

Umyju a vyleštím ušmudlaná místa…nejčastěji okolo vypínačů, ručníků, umyvadla, uchyty skříněk – záleží na vás, jak moc to vezmete z gruntu. 

4. KROK: Drobnosti

Drobnosti (krémy, voňavky, nádobu na kartíčky…v mém případě celou řadu rtěnek <samozřejmě, že si dělám srandu>) naskládám do umyvadla a věci otřu nebo umyju. Já používám nejraději Cleamen 410. „Když se mi hodně chce, a to se mi chce často…vše utřu dosucha.“ Pro úklid koupelny je nejvhodnější použít bílý pad, ale můžete použít i houbičku s padem.

 

5. KROK: Další mezikroky

Než se pustím do mytí umyvadla, vany a záchodu, nanesu do  záchodové mísy vhodný přípravek, který nechám stéct do  mísy. Já používám pro běžnou péči Krystal na WC ANTB a ke generálnímu čištění Cleamen 310. Do  něj pak položím záchodovou štětku a nechám ji tam! 

Štětka se během úklidu pěkně vyčistí. Více si o tom můžete přečíst v článku Jak čistit toaletu a pečovat o ni.

6. KROK: Umyvadlo a vana

Na bílý pad nebo houbičku nanesu vhodný prostředek (já používám Cleamen 410) a umyji umyvadlo i baterie, vanu a sprchový kout. Na špatně dostupná místa používám kartáček na zuby. 

Umyvadlo otřu i zespodu a utřu celé dosucha… Pěkně urovnám umyté voňavky a krémy. Je fajn udržovat plochy, co nejvíc bez vody…pak se tolik netvoří vodní kámen. Někteří fanšmekři mají k dispozici hadřík přímo v koupelně - já ne…vždy s ním někam odejdu :) 

Pokud se vám tvoří vodní kámen, čtěte články: Odstranění vodního kamene z keramiky. Odstranění vodního kamene z nerezu.

7. KROK: Důkladná péče o toaletu

Vrátím se zpět k toaletě… Mísu důkladně umyji už naaplikovaným prostředkem.

Fajn je mít wc štětku s takovým ouškem, co se dobře dostane pod záhyb mísy…pokud nemám, tak růčo strůčo… :)

zpět na facebook ČISTĚ CZ

Jednou za čas je fajn se zaměřit na různé záhyby…tam kde se špatně dostává, můžete použít zubní kartáček.  Podrobněji o péči o toaletu čtěte v článku: Jak čistit a pečovat o toaletu.

8. KROK: Vychytávka pro lepší výsledek

Zpříjemnit efekt z úklidu můžou maličkosti! Velmi snadno můžete upravit roličku od toaletního papíru. Osobně mám hromadu toaletních papíru v proutěném koši…sem tam mi i pes nějaký odnese…takže toto já neprovozuji - je to spíš tip.

9. KROK: Péče o zrcadlo

Vyleštím zrcadlo a  ostatní skleněné předměty. Osobně mám osvědčený Cleamen 110 v kombinaci s papírovými ubrousky, které nepouští chlupy. Jejich výhodou je, že jsou vždy připravené a nemusím nic prát.

10. KROK: Podle toho, jak moc jdete do hloubky

Pokud se pouštíte do většího úklidu, umyjte radiátor, vypínače, zásuvky, vytřete skříňky. Na to používám naředěný Cleamen 100/200, který upotřebíte i na jiné prostory v bytě a je velice pohodlné s ním pracovat.

Cleamen 100/200 je dobrý na lokální čištění, nezanechává čmouhy a mastné fleky. Když trochu odbočím, výborně se s ním leští nerezové digestoře v kuchyni. Při větším úklidu peru předložky u vany a záchodu.

11. KROK: Kosmetické úpravy pro fajn výsledek

Urovnám ručníky a provoním koupelnu. K tomu používám Cleamen 101/201 – nanesu na suchý hadřík a otřu s ním dveře. Přípravek mám ráda, protože není olejový a nezanechává šmouhy. Dobré je ho stříknout do zárobní dveří => při otevření dveří krásně zavoní. :)

12. KROK: U podlahy končíme

Vyměním sáček v odpadkovém koši a oddělám z podlahy všechny věci. Podlahu umyji vhodným prostředkem. Osobně podlahu v koupelně neumývám mopem. Prostor koupelny je tak malý (v mém případě) a s mopem se mi špatně manipuluje. Lepší je zakleknout.

Pro mytí používám Cleamen 122, krásně voní a fajn myje. Když je podlaha suchá – naskládám koberečky, odpadkový koš a všechny další věci na svá místa.

Pár rad pro úklid koupelny:

  • Hadřík si poskládejte - můžete ho pak dál překládat a mít ho stále fajn použitelný. Zmuchlaný je na jedno setření, pak už je vždy špinavý….

  • Učte se pužívat úklidové pady

  • Nenechávejte stát nikde vodu – zamezíte tak usazování vodního kamene.

  • Pokud se vám nepodaří něco odčistit napoprvé, OPAKUJTE čištění víckrát, NEPRODLUŽUJTE však dobu působení prostředku.
  • Pro pravidelný úklid koupelny používejte jemnější prostředky s kyselinami.
  • Pokud chcete mít koupelnu opravdu čistou a ne „vybělenou“, vyplatí se vybrat vhodný čisticí prostředek.
  • Zrcadla čistěte mikrovláknovou utěrkou nebo celulózovým papírem.

Krásnou nejen neděli Monika M.

Líbí se Vám návod?

Vsaďte na kvalitu a skočte do našeho

E-shopu

Podobné články

  • 24. 12 .2019

Příběh ČISTĚ CZ "od kolébky po současnost"

U zrodu firmy, která byla založena před skoro 12 lety, stojí mladá studentka ekonomie. Jakých těch 12 let bylo?

  • 3. 3 .2017

Principy úklidu koupelny

Co je důležité při úklidu koupelny - použití kyselin a alternativ. Jaké produkty vybrat pro čištění a jak s nimi postupovat.

  • 12. 10 .2017

Jak vyčistit zašlapané spáry a podlahu v koupelně?

I když pravidelně uklízíte, bílé spáry mezi dlaždičkami pomalu šednou. Je jedno, jak často je drhnete a jaké běžně dostupné prostředky používáte. Změně zbarvení stejně...